Ide bemásolom ami a magyar terheskönyvben szerepel lista, hogy mikor mit lehet egy egészséges gyerek kezébe, szájába adni, s kiegészítem azzal, amit mi még adtunk neki.
A felsorolásból kimaradt élelmiszereket egy éves kortól lehet megkóstoltatni a gyerekkel. Érdemes egy napon egy féle új étellel próbálkozni, és nem túl nagy adagot adni belőle, hogy ha allergiás reakciót váltana ki a gyerekből másnap, vagy még aznap (hányás, vagy hígabb széklet, vagy több, mint általában, vagy kiütések a bőrön, fenékrésznél, vagy másutt), akkor tudja a szülő melyik élelmiszerre lehet érzékeny a gyerek. Vannak gyerekek akik nem az átlagosan allergizáló ételekre (mogyorófélék, hal, tengeri herkentyűk, eper, méz, stb) érzékenyek, ezt is figyelembe kell venni. egyes gyerekek bizonyos tartósítószerekre lehetnek érzékenyek, vagy más, természetes összetevőkre.
Senki ne lepődjön meg, ha a bébiételek választékában nem teljesen ugyanaz a kor ajánlott bizonyos ételeknél. Nem tudom miért van némi eltérés, de az általam írt lista a védőnőm által javasolt lista, aki nem volt vaskalapos, és mindent meg tudott indokolni, mit miért lehet, amikre én magam már nem emlékszem. Nem mellékes információ, hogy a megvehető bébikaják nagy része rizsdara, és nem az a domináns összetevő benne, amit ráírtak, ezért javasolt minden kismamának friss ételt készíteni a gyerek számára, ha éppen van hozzá ereje. Ez kezdetben azért egyszerű, mert a kezdőgyümölcsöket nem kell megfőzni, a keményebb zöldségekből (répa, krumpli) pedig olyan kevés kell, hogy egy pohárba téve, mikróban is meg lehet főzni két perc alatt, majd finom pépre összenyomni kanállal, villával. Fél éves kortól pedig egy nem túl fűszeres húsleves, vagy zöldségleves összetevőit, vagy a főtt köretet, kis sültcsirkével oda lehet adni a gyereknek is, csak meg kell turmixolni.
0 hónapos kortól
- filteres babatea (édeskömyény+kamillavirág)
- babavíz (ásványvíz), vagy forralt csapvíz
- anyatej, anyatej hiányában patikában beszerezhető tápszer, gyerekorvos írja fel. Legtöbbször DM-ben és hasonló helyeken is fellelhető anyatej pótló tápszer, de az első adagot mindenképp ajánlott gyerekorvos ajánlásával megvenni.
4 hónapos kortól
almapüré, őszibarack püré, burgonya, szőlő mag és héj nélkül, sárgarépa, sütőtök, görögdinnye, gesztenyepüré, rizs, kukorica, zöldborsó püré (sárgabarack még sokáig tilos), tésztafélék, kenyér, babakeksz, kivi húsa (magja nem), narancs (ez utóbbiak téli gyerekeknél számítanak)
Természetesen mindenből csak alkalmanként 2-3 kiskanállal kell kezdeni, és nem szabad elvárni a babától, hogy kapásból megeszik egy decinyit. Én jártam úgy, hogy megszerette valamelyiket, és megevett egy decit, majd szörnyen megfájdult a hasa. Lehet naponta kétszer kóstoltatni a gyerekkel az új ízeket.
6 hónapos kortól
natúr joghurt, túró (vannak babák amik a gyümölcsös joghurtot is bírják, mi azt csak pár hónappal később kezdtük adni), szilva, meggy, cseresznye, körte, cukkini, saláta, brokkoli, fehérrépa, cékla, zeller, főzőtök, hély nélküli zöldbab (azt hiszem mi kihagytuk a zöldbabot éppen a hély leszedésének lehetetlensége végett), csirke, pulyka hús, olaj, margarin (növényi zsiradékok), banán, sárgadinnye, zöldfűszerek (majoranna, kakukkfű, paprika, vegeta, stb)
8 hónapos kortól
főtt tojás sárgája, kellő számú fogak esetén savanyú uborka, vagy hasonló savanyúság (nem emlékszem pontosan mikortól, de egy éves kortól egész biztosan ette már a savanyú foghagymát is, gyöngyhagymát és az uborkát)
10 hónapos kortól
piros húsok, hal, csirkemáj (heti egyszeri alkalommal)
1 éves kortól
tehéntej, nagyobb korosztálynak szánt tápszer, tojásfehérje, tejföl, sajt, puding, kakaó, vanília, karamella, gyümölcsturmix, gyümölcsteák, méz,köles, hajdina, vaj, zsír, uborka, sóska, spenót, főtt paradicsom (nem nyers), rebarbara, eddig tilos K betűs, puffasztó zöldségek: karfiol, karalábé, kelbimbó, kelkáposzta, káposzta (ne lepődjön meg egy anyuka sem, ha ezeket utálja a gyerek, a legtöbbjüknek két-két és fél éves korukig nem ízlenek ezek a zöldségek - az enyém még a brokkolit is utálja, de a zellert szereti), apró magvas gyümölcsök: eper, ribizli,málna, csipkebogyó, szeder, áfonya (frissen, vagy lekvárként is)
18 hónapos (másfél éves) kortól
bármi, amit megeszik