Én vagyok hát a Városi Paraszt, akinek fogalma sincs róla, hogy mit csinál, de lelkes. Végre kaptam "ajiba" egy darab földet, így reményeim szerint a kiscsaládom legalább két levest fognak enni a saját terményemből, és legalább két vacsorára való paradicsomunk lesz, ami menőn bio. A kertészkedésnek vannak buktatói. Ugyan vannak a kis magokkal teli csomagon infók a növényről, mindent mégsem tudsz meg belőle. Pl nem írja le, hogy ne akkor ültesd el a paprikát, paradicsomot, amikor már meleg van (április, vagy később), mert akkor sose jutsz el a termés leszedéséig. Egyszerűen kifutsz az időből. Érdemes elvetni kis dobozkákban a magokat már február végén. Mivel szép sommás pénzeket lehet otthagyni a kertészeti boltban nagyon menő préseltpapír poharakért, a tejfeles pohár meg nálunk nem kivitelezhető, ezért elkezdtem vécépapír gurigákba ültetni. Naja, jó időben el kell kezdeni gyűjteni, hogy legyen elég. Hamar rájöttem az első hibára, nem hajtottam be az alját az első daraboknak, így a ha a föld nem is, de a víz teljes egészében keresztülfolyt a pohárkán, és a kis palánták marha gyorsan ki tudtak száradni. Ekkor találtam meg az obiban a papír dobozkákat, amik ingyen elvihetők a kassza mellől. Előbb betűrtem a vécépapír alját, hogy legyen a pohárnak "feneke", majd beletettek szép sorban a pohárkákat ebbe a kartondobozba. Majd a kartondobozt egy műagyag dobozba, hogy megmaradjon a tartása. Így már minden remekül ment, csak kétnaponta nem szabad elfelejteni megöntözni. Tapasztalatom szerint ez a módszer remekül működik a paprikánál, paradicsomnál, de a hagyma nem igazán szerette, a cukorborsó viszont pompásan nagy lett, de ez utóbbit nem szabad olyan hamar elültetni, mert kb addigra már ültethetővé válik, mire a paprikának épp csak eszébe jut kibújni a földből. Nos, a következő hiba a kiültetésnél történt. Nem ültettem elég mélyre, kilógott a pohár teteje, s nem öntöztem meg azonnal, mert a kerti csap még el volt zárva. Jött egy szép napos nap, és mindennek annyi. Paprika, paradicsom halott. Nem árt megjegyezni, hogy a paradicsom nem kedveli a tűző napsütést, mégha nincs is nagy meleg, inkább árnyékban kell hagyni, a paprika veszte inkább azonban a vízhiány volt. A borsó azonban bírja a fényt, csak elfekszik a földön, így érdemes kis kerítést húzni mellé, ha nekünk úgy tetszik, ha áll. A padlizsánról és egyéb tökfélékről egyenlőre csak annyit tudok, hogy előbb érdemes trágyát ültetni a földbe, majd egy réteg földet erre szórni, és efölé lehet a magokat ültetni. Nem árt ha egy-egy padlizsánbokor közt egy méter a távolság, mert marha nagyra meg tud nőni. Vettem áfonya bokrot is. A nappalim dísze lett. egy hét alatt a teljesen csupasz ágaktól eljutott a virágzásig és zöldlevél hajtásig. Nem fogom kiültetni, most filózom rajta, hogyan készítsek szobai veteményeskertet, árnyékot kedvelő növényekből.
Találtam egy virágmag keveréket is, amit állítólag, ha a kertünk köré ültetünk, távol tartja a csigákat. Ezt is jó kipróbálni, mert bizony a csigák sokmindent megrágnak, amit nem kellene, különösen a salátát és epret. Persze ha biztos védelmet szeretnénk, a virágok mellé a következő "kerítés" a hagyma, fokhagyma, mert ezek távol tartják az egyéb kártevőket, bogarakat, lárvákat.
Eltűnődtem rajta, hogy nagy üvegház helyett, amíg kicsi a palánta, elég volna e egy petpalack búra a növényre. Ha valakinek van erről tapasztalata, kérem írja meg.